6 lietas, par kurām jābeidz justies vainīgiem

Vārdam ~savtīgs~ mandarīnu valodā ir attiecināmi divi vārdi. Viens nozīmē – darīt kaut ko, kas ir nozīmīgs tev un otrs ar nozīmi slēpt, būt mantkārīgam un cietsirdīgam. Angļu valodā esam šos vardus salikuši kopā. – Elizabeth Gilbert

“Es sevi ienīstu. Ar to es domāju, vakar apēdu ne tikai makaronus, bet arī maizi un crème brûlée!”

“Tev šķiet, ka tas ir slikti? Es apēdu divas kūciņas. Divas! Man šovakar būs jāiet uz trenažieru zāli, lai varu ar sevi normāli sadzīvot. “

Šī bija saruna, ko dzirdēju starp divām aptuveni 20 gadīgām sievietēm Starbucks. Līdz ko biju nobolījusi acis un pakratījusi galvu, pieķēru sevi ar domu, ka arī es šorīt esmu sajutusies nedaudz vainīga. Tikko biju aizrakstijusi draudzenēm un atcēlusi pusdienas, jo strauji tuvojās projekta nodošanas termiņš. Patiesībā šogad esmu atcēlusi diezgan daudz pasākumus, uz kuriem vēlējos doties. Tas nekad nav patīkami. Esmu vīlusies ne tikai tāpēc, ka palaižu garām visu jautrību, bet arī jūtos vainīga, ka pieviļu savus draugus.

Kā dzīves skolotāja, es palīdzu cilvēkiem visā pasaulē ar padomiem, kā uzsākt biznesu, kā pārcelties uz citu pilsētu vai kā labāk izšķirties. Neatkarīgi no apstākļiem, vainas apziņa atgādina par lielu, milzīgu un neglītu daļu no mūsu emocionālās eksistences. Vainas apziņa var kalpot tikai vienā veidā. Ja tā bieži liek par sevi manīt, tā var izcelt kaut ko, kas ir jāmaina, piemēram, pārāk daudz alkohola, pārāk daudz darba, sliktas attiecības.

Pastāvīga vainas apziņa nav produktīva un bieži vien mēs to noveļam uz dažādiem dzīves apstākļiem.

Vainas apziņai nevajadzētu pakļauties. To var izmantot kā sākumu pārmaiņām, iedvesmoties rīcībai, piemēram, atvainojoties kādam, kuru sāpinājāt. Pēc definīcijas vainas apziņa ir kognitīvā vai emocionālā pieredze, kas rodas, kad cilvēks saprot vai uzskata, ka tiek apdraudēti rīcības standarti vai ir pārkāpti kādi morāles principi, kas nes zināmu atbildību par pārkāpumu.

Ja tas saskan ar tavu izpratni par vainas sajūtu, seko tam, lai to labotu, labākajā veidā, kādu tu zini. Bet tikai, ja ir nopietni pārkāpti tavi standarti vai morāles principi, piemēram, krāpšana, zagšana, tīša kāda sāpināšana vai tam līdzīgi. Nav jāizjūt vainas apziņa par visiem nepareizi pieņemtajiem lēmumiem.

Lūk, seši vainas sajūtas cēloņi, kurus regulāri dzirdam, bet par kuriem mums nevajadzētu justies vainīgiem:

1. Epasta pārbaude ik pēc trīs minūtēm

Darba stundas eksistē ne tāpat vien. Priekšlikumi klientiem, kas tiek gatavoti līdz vēlai naktij, epasta pārbaude svētdienās, ja godīgi, visu, ko darāt lielā mērā nosakāt jūs paši. Atvelciet elpu un tas padarīs jūs labākus tad, kad tiešām būs nepieciešams nodoties darbam.

2. Atalgojums sev

Tu esi taupīgs cilvēks, bet dažreiz gribas palielīties ar jauniem zābaciņiem vai Apple pulksteni? Vēlies noalgot mājkalpotāju vai pasūtīt suši divas reizes nedēļā? Ja tu to vari atļauties, dari to. Tas ir pilnīgi normāli, ka tev ir lietas, kas var atvieglot dzīvi.

3. Izdabā sev mazliet

Tas ir tāpat kā tērēt naudu prieš sevis. Ir droši izbaudīt arī citas izpriecas pat, ja tās nav produktīvas – gulēt līdz pusdienlaikam, par daudz alkohola piektdienas vakarā, pavadīt visu svētdienu skatoties mīļāko pārraidi, frī kartupeļi, nevis salāti, notēlot vienu dienu slimu. Ja tu nevienu nesāpini (vai sevi) un uzskati to par izņēmumu, nevis noteikumu – elpo droši. Viss ir kārtībā. Izbaudi!

4. Pārāk retais vecāku apciemojums

Mana mamma dzīvo Anglijā. Es atstāju mājas, kad man bija 18 gadu un pārvācos uz Austrāliju. Tagad dzīvoju Ņujorkā. Jūtos briesmīgi, ka satieku viņu vienreiz gadā vai mazāk. Es zinu, ka arī viņu tas skumdina. Bet kāda ir alternatīva? Pārvākties uz viņas pilsētu, kur nav nekādas karjeras iespējas?

Dzīve cilvēkus izšķir. Kā mana mamma man teica, kad pēdējo reizi viena otru redzējām: “Man iet labi. Manas meitas ir izaugušas un tagad viņas dara to, kas viņām patīk. Arī es dzīvoju savu dzīvi. ” Tā ir patiesība. Viņa pameta savu ģimeni Polijā, lai strādātu par skolotāju Anglijā un nekad neatgriezās, lai dzīvotu savā dzimtajā pilsētā. Tavi vecāki turpināja savu ceļu. Lielākā daļa piekristu, ka labākais darbs, ko viņi ir ir darījuši, ir izaudzinājuši laimīgu un neatkarīgu bērnu.

Atbrīvoties no šīs vainas sajūtas ir vieglāk pasakot, nevis izdarot, bet nožēla par to, ka dari savas lietas, nevienam nepalīdzēs. Tas tikai padarīs tevi nelaimīgu. Izbrīvē mazliet laika brīvdienās un viss būs kārtībā, vai ne?

5. Attiecību izbeigšana

Man ir klients, kurš satiekas ar kādu sievieti jau sešus gadus tāpēc, ka viņš jūtas pārāk vainīgs, lai no viņas šķirtos. Ilgtermiņā – kuram tas palīdz? Nevienam no abiem. Vilkt garumā nozīmē pārkāpt morālo kodu, nepieņemot atklātu lēmumu pārtraukt attiecības, kas tev neder. Vainas apziņa ar laiku pazūd. Ikviens dzīvo tālāk un vienīgā nožēla var būt tā, ka tas netika izdarīts ātrak. Tāpat ir arī ar vecu draudzību. Dažreiz pienāk laiks, kad tā ir beigusies dzīvesveida maiņas vai attāluma dēļ.

6. Tava veiksme

Vai tev patīk darbs, ko tu dari? Vai tev patīk tavs ķermenis un darbs, ko tu ieguldi, lai uzturētu to formā? Vai tu tagad esi lieliskās attiecībās? Ja uz visiem jautājumiem atbildēji ar – jā – tev nav nepieciešams justies vainīgam par to pat, ja taviem draugiem tā visa vēl nav. Pazīstu sievieti, kura jūtas vainīga, ka pelna vairāk, nekā viņas vīrs (tajā pašā nozarē strādājot). Gribētos, lai viņa jūtas lepna par sevi un savu talantu.

Būt laimīgam ir tavas tiesības un lielākā daļa labā tavā dzīve nenotiek tāpat vien. Tu to radi. Tu strādā, lai tā būtu. Tu strādā ar sevi, lai būtu tas cilvēks, kurš saņem visu to labo. Neiznieko ne sekundi, lai justos vainīgs par lietām, kas notiek tavā dzīvē.

Tas pats notiek arī ar taviem lēmumiem, maziem vai lieliem. Tev nav jāpiesakās pusmaratonam, jo tavi draugi to dara. Tu sestdienas vakarā vari palikt mājās un justies labi. Kā saka Elizabete Gilberte, šie lēmumi ir labais savtīgums – jo tas ir labums tev un nenodara pāri citiem.

6 Things You Should Stop Feeling Guilty About

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s